فناوري موشكي

موشک های ساخته شده در ایران و جهان

موشک کورنت / AT-14 Spriggan

 

 

سری موشک کورنت (به روسی: "Корнет" به انگلیسی: Cornet) یکی از جدیدترین موشک های نسل 3 روسیه است که برای مقابله با تانک های نسل جدید ساخته شده و طرح ان مربوط به دفتر طراحی KBP می باشد.

 

موشک کورنت

 

تاریخچه:

 

در دهه 90 میلادی ارتش سرخ سعی در جای گزینی موشک کورنت با موشک قدیمی Konkurs

کد ناتو : AT-5  که در ان زمان بیش از 20 سال بود که در خدمت بود داشتند . که این طرح سرانجام در سال 1994 توسط دفتر طراحی KBP معرفی شد .

موشک Kornet یک موشک ضد تانک هدایت شونده ATGM سنگین است کورنت برای مقابله با تانک های نسل حاضر و همچنین اهداف هوایی در ارتفاع کم و با سرعت کم مانند بالگرد طراحی شده است و نام ان در طبقه بندی روسها : 9M133 و در کد گزاری ناتو: AT-14 Spriggan است . این موشک در سال 1994 وارد خدمت ارتش روسیه شد و نام مدل صادراتی ان Kornet -E است.

موشک کورنت دارای 4 بال کوچک در عقب و 2 بال کوچک در دماغه است این موشک روی سه پایه وانواع خودرو های زرهی مانند BMP-3 قابل نصب است و توسط دو نفر قابل حمل می باشد ومدت زمان عملیاتی نمودن ان نیز از 1 دقیقه تجاوز نمی کند همچنین وزن این موشک 27 کیلوگرم می باشد .

 

 

موشک:

 

 

موشک کورنت با دو سر جنگی قابل استفاده است:

 

1- برای اهداف انسانی وجنگ های شهری(ترموباریک)

 

2- سر جنگی دو مرحله ای برای مقابله با اهداف زرهی دارای زره واکنش گر (Tandem HEAT)

 

 

برد موشک کورنت در روزحداقل 100 متر وحداکثر 5000 متر است و برد این موشک در شب حداقل 100 متر وحداکثر3500 متر است.

موشک کورنت یکی از جدیدترین موشک های نسل سه است که برای مقابله با جمینگ از یک سیستم لیزری جدید استفاده میشود .این سیستم معادل سیستم بکار رفته در FGM-148 است.

درجنگ های اخیر ثابت شده که این موشک در جنگ های شهری در برابر بسیاری از تانک های معروف مانند : Merkava 3 اسراییل M1 Abrams امریکا Stryker وحتی BMP وbtr-90 روسیه موثر است . شواهد در جنگ اخیر حزب الله واسراییل وجنگ عراق نشان می دهد که کورنت مافوق صوت است .

 

موشک کورنت

 

سوخت موشک توسط یک سوخت جامد تامین می شود ضمنن موشک دارای دو اگزوز می باشد و همچنین این موشک از یک سیستم لیزری SACLOS (هدایت لیزری نیمه اتوماتیک) استفاده می نماید.

سیستم هدایت این موشک در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم است و قابلیت عملیات در همه ی شرایط اب و هوایی و روز وشب را داراست این موشک با کلاهک tandem HEAT قابلیت نفوذ 1000- 1200 میلیمتر پشت سر زره واکنش گر را داراست.

همراه موشک 9M133 سه پایه پرتاب 9P163-1 و دوربین حرارتی1PN79 نیز می باشد .

 

موشک کورنت

 

سیستنم کورنت قابلیت نصب بروی سیستم خودکششی بر پایه نفربر BMP-3 را داراست این سیستم زرهی که بطور جداگانه ای تولید می شود که از این لحاظ بسیار شبیه عملکرد سیستم موشکی Khrizantema می باشد و نام ان 9K133 است دارای 2 ریل حل موشک و بارگذاری در ان خودکار است و خودرو قابلیت حمل 16 موشک ذخیره را داراست این سیستم دارای دو خدمه (راننده توپچی) وهمچنین با استفاده ازسیستم های هدایتی این سیستم قابلیت شلیک دو موشک بصورت همزمان به یک هدف را دارا است .

همچنین KBP سیستمی بر مبنای 9K133 به عنوان برجک KVARTET برای نصب در انواع وسایل نقلیه وقایق ها به بازار عرضه نموده ،ین سیستم دارای 4 موشک اماده بر روی ریل است.

سیستم هدایت این برجک نیز مانند 9K133-1 توانایی اتش دو موشک به سوی یک هدف را داراست بنظر می رسد این برجک به عنوان یک گزینه برای توسعه BTR,APC, BMP-1,IFV ها وقایق های گشت زنی طراحی شده است، همچنین این برجک علاوه بر دارا بودن 4 موشک دارای یک توپ 30 میلیمتری 2A72 نیزمی باشد، وزن

کلی برجک 1500 کیلوگرم می باشد همچنین دفتر طراحی KBP در حال طراحی برجک دیگری با نام BEREZHOK می باشند که این برجک نیز دارای موشک کورنت می باشد.

 

تاریخچه عملیاتی:

 

 

در طول حمله 2003 عراق نیرو های امریکایی (شاید برای اولین بار) غافلگیر شدند انها در طی نبرد خود با موشک مخوف کورنت موجود در زراد خانه های عراق برخوردند GlobalSecurity.org ادعا می کند که 8 تانک M1 ابرامز و 1 نفربر M2 برادلی غیر فعال شدند اما با این حال بطور کامل نابود نشدند. 

 

نکته جالب نحوه استفاده از این موشک در نبرد جنگ خلیج فارس2 بود که به شرح زیر است:

نیروی های کماندو عراقی در تیم های سه نفره با پوشیدن لباس غیر نظامی و سوار بر نیسان وانت بر علیه ستونهای زرهی و3 لشکر پیاده امریکا وارد عمل شدند انها با راه اندازی حملات سطح پهن هر وسیله زرهی را از فواصل چندین کیلومتری مورد هدف قرار می دادند در این عملیات حداقل 1ویا 2 تانک ابرامز و نفربر برادلی غیر فعال شد انان بسیار علاقه مند بودند تا یک نمونه دست نخورده کورنت را بدست اورند البته کمی نیز موفق شدند انان یک لانچر شلیک شده را پیدا کردند که بعد ها انها از قاچاق این موشک های از طریق سوریه بسیار نزد روسها ناراحت شدند ولی اقای ولادیمیر پوتین این اتهامات را بی اساس دانست .

 

موشک کورنت

 

در جنگ 33 روزه کورنت طعم تلخ (گس) خودشو اینبار به یکی دیگه از سلاطین MBT یعنی مرکاوا چشاند در این نبرد بار دیگر سوریه با قاچاق کردن کورنت به حزب الله کمک فراوانی کرد که باعث خسارت شدیدی به تانک های مرکاوا اسراییلی شد کار تا انجا پیش رفت که در نبرد Wadi Saluki 24 تانک مرکاوا IV اسراییل منهدم شد که شاید مسئولان اسراییل باورشان نمی شد (البته معلوم نیست که ایا همه ی این 24 تانک توسط کورنت مورد هدف قرار گرفته شده یاخیر؟)

البته اینبار IDF توانست یک موشک سالم کورنت و لانچرش را در یکی از مواضع حزب الله در روستای Ghandouriyeh بدست اورد که به گزارش دیلی تلگراف جعبه های مهمات این موشک مشخص شده بودند با نام و ارم وزارت دفاع سوریه! و نوشته ای به نام : تامین کننده : KBP تولا روسیه! چند ماه پس از اتش بس مدارکی از جمله عکس هایی رو شد که نشان دهنده ان بود که حزب الله دارای این موشک مخوف می باشد اوج حقارت وخوف اسراییل در انجا بود که گروهی از مقامات رسمی تل اویو برای نشان دادند مدارک وجود این سلاح در لبنان از جمله قعطات باقی مانده سعی برای ان داشتند تا روس ها سوری ها را از قاچاق این موشک مخوف به همسایگان منع کنند . با وجود انکار های اولیه مقامات روس بعد ها دوباره کنترل بر سلاح های وارد شده به کشور ها اغاز شد که معلوم نیست ایا این موضوع به ثمره تلاش هیئت اسراییلی است یا خیر اصلا این موضوع ربطی به کورنت نداشته.

 

 

انواع :

 

 

9M113-1 نوعی از موشک 9M113 با کلاهک دو سر TANDEM HEAT

9M113F-1 نوعی موشک 9M113 با کلاهک ترموباریک

 

 

استفاده کنندگان:

 

 

◊ الجزایر: در سال2006 قراردادی برای 218 موشک بسته شد

◊ مراکش

◊ یونان: 196 لانچر +1100 موشک در سال 2008 درخدمت بودند

◊ حزب الله

◊ اردن

◊ سوریه

◊ امارات

◊ کویت

◊ عربستان سعودی

◊ روسیه:750 موشک سفارش داده شده تعداد لانچر ها نا معلوم (2009)

◊ ترکیه: 80 لانچر به همراه 800 موشک

◊ پرو: 288 موشک  و 24  لانچر به علاوه شبیه ساز(سیمیلاتور) و اموزش خدمه فنی (24 میلیون دلار) قرارداد در  سال 2008 امضا شد و همه ی انان در ژانویه 2010 تحویل داده می شوند.

◊ ایران

 

 

موشک کورنت

 

مطالب مرتبط :

 

موشک ضد زره HOT

موشک ضدتانک AT-16


خصوصيات        

عملكرد: موشک ضد تانک

كشور سازنده: روسیه

شرکت سازنده: KBP Instrument Design Bureau

طول: 1200 میلیمتر

قطر: 152 میلیمتر

طول بالها: 460 میلیمتر

وزن: 27 کیلوگرم( با لانچر 29 کیلوگرم)

برد عملیاتی : 100- 5500 متر

پیشرانه: سوخت جامد

کلاهک: 1- دو سر حرارتی 2- ترموباریک

دقت: 5 متر

سال ورود به خدمت: از 1994 تاکنون

منبع :

نويسنده: علی عاقلی

Copyrights©Moshaki-nezami.blogfa.com

  

برچسب ها : موشک ضد تانک ، موشک کورنت ، کورنت ، موشک ضد تانک حزب الله ، موشک ، بهترین موشک ضد تانک ، ضد تانک ، موشک ضد تانک روسی ، موشک ضد تانک ایران ، موشک ، موشکی و نظامی ، فناوری موشکی ، AT-14 Spriggan ، Kornet -E

+ نوشته شده در  جمعه ۲۳ مهر۱۳۸۹ساعت 12:36  توسط اميرحسام ملائي يگانه  |